Celem Fundacji jest popieranie i poprawa wszechstronnego rozwoju artystycznego społeczeństwa polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk lokalnych.
Organizowanie i wspieranie działalności społecznej, informacyjnej, kulturalno-artystycznej, edukacyjnej, naukowej i oświatowej, a także wydawniczej, na rzecz rozwoju poprawy życia i jakości języka polskiego – mówionego i pisanego – a także wypowiedzi artystycznej, życia duchowego, alternatywnych form nauki i informacji historycznej.
Wspieranie i inicjowanie działań dotyczących szerokiego spektrum życia codziennego – bezdomność, uzależnienia – a także na rzecz informacji, z zakresu wielu dziedzin nauki np. historia, psychologia, resocjalizacja, parapsychologia, jak również kultury i sztuki, w Polsce i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na rozwój lokalnych społeczności i środowisk, biorąc pod uwagę – historię regionalną i dobra kultury, które pozwolą na zbliżenie narodów (mniejszości narodowych) m.in. z państw Europy Środkowej i Wschodniej, co przyczyni się do zrozumienia różnych postaw wobec ogólnoludzkich problemów (religii) i zagadnień historii.
Wspieranie inicjatyw obywatelskich, instytucji publicznych i społecznych, jak również organizacji pozarządowych, służących zachowaniu dziedzictwa narodowego i promocji kultury Polskiej w kraju i za granicą.
Promowanie przedsiębiorczości w społeczeństwie i inicjowanie świadomości obywatelskiej poprzez kształtowanie postaw obywatelskich w środowiskach miejskich i wiejskich; samorządność, dziedzictwo narodowe. Wspieranie demokratycznej, pluralistycznej kultury politycznej wszystkich warstw społeczeństwa, poprzez poprawę wiedzy w zakresie prawa (samorządowego) i dyplomacji, przyczyniającej się do rozwoju gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Działanie na rzecz trwałego i twórczego włączenia Polski w główne nurty rozwojowe, programy badawcze, dorobku kultury europejskiej.
Organizowanie lokalnych grup wsparcia dla osób bezrobotnych, bezdomnych, uzależnionych (np. alkoholizm, narkomania) poprzez prowadzenie lokalnych ośrodków edukacji, reedukacji i resocjalizacji młodzieży, a także miejsc pomocy wychodzenia z bezdomności. Organizowanie warsztatów i kursów, które umożliwią młodym ludziom zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji poszukiwanych na rynku pracy.
Działalność pomocnicza; pomoc społeczna, rzeczowa i finansowa, uprzednio niesklasyfikowana; Organizowanie różnych form wypoczynku, wyjazdów rekreacyjnych i szkoleniowych, dla dzieci z rodzin ubogich i trudnej młodzieży.
Inicjowanie dbałości o miejsca pamięci męczeństwa osób, grup społecznych i narodowych. Remonty, konserwację i ochronę zabytków, należących do Dziedzictwa Kultury Polskiej, na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Fundacja realizuje cele statutowe prowadząc oraz wpierając (finansowo, rzeczowo lub organizacyjnie) inne organizacje i instytucje prowadzące:
Działania służące upowszechnieniu zasad demokratycznego państwa prawa i przejrzystości w życiu publicznym. Społecznej kontroli nad instytucjami zaufania publicznego oraz przeciwdziałania patologiom życia publicznego i społecznego.
Działania na rzecz ochrony praw i swobód obywatelskich. Równych praw kobiet i mniejszości. Dostępu obywateli do informacji, pomocy prawnej i wymiaru sprawiedliwości. Propagowania postaw obywatelskiej aktywności i odpowiedzialności.
Działania wspomagające rozwój społeczności lokalnych, samorządnych wspólnot, organizacji pozarządowych i innych instytucji działających na rzecz dobra publicznego w różnych dziedzinach życia społecznego (m.in.: edukacja, nauka, kultura, informacja, integracja europejska, ochrona środowiska, turystyka, ochrona zdrowia, przedsiębiorczość, pomoc: społeczna, charytatywna i humanitarna).
Dzielność wydawnicza i wystawiennicza, dotycząca zagadnień wolności słowa i wyznań. Przeciwdziałania patologiom życia publicznego i społecznego.
Działania służące wyrównywaniu szans grup słabszych lub zagrożonych społecznym wykluczeniem (m.in. niepełnosprawni, mniejszości, uchodźcy, dzieci i młodzież ze środowisk patologicznych lub terenów zaniedbanych gospodarczo, społecznie, kulturowo).
Współpraca międzynarodowa na rzecz – rozwoju demokracji, edukacji, nauki, kultury, wymiany informacji, ochrony środowiska i zdrowia, pomocy społecznej i humanitarnej.